Pro pedagogy

Stoletý život Moravy

Společný lektorský projekt k výstavnímu cyklu Republika 100

Velké výročí, jedna rodina, čtyři silné příběhy ve čtyřech brněnských muzeích.
Muzeum města Brna, Technické muzeum, Moravské zemské muzeum a Muzeum Brněnska nabízejí ke svým výstavám k výročí republiky společný lektorský program pro školy, kroužky a různé zájmové skupiny.

Vraťte se společně s námi do historie. Do doby Rakouska-Uherska,  pomalu zmírajícího za zvuku svištících šrapnelů Velké války. Do doby úsvitu československé republiky, vznikající při rachotu těžkých průmyslových strojů. I tehdy se na pozadí velké politiky psaly malé, ale o to silnější příběhy lidí, kteří si všemi změnami i útrapami museli projít. Mlčky, statečně a přesto s noblesou. Chtěli přežít, nikoliv přežívat. Proto pracovali, stavěli, učili se a bavili se dle možností doby a životní situace. A právě ty vám chceme představit…

Jedná se o fiktivní rodinu Veselých, která typickým způsobem reprezentuje tehdejší dobu. Každý ze čtyř členů (otec, matka a dvě dospělé děti) má (v dospělém životě) své místo ve společnosti a svůj příběh poplatný dané době. V každém ze zapojených muzeí naleznete jeden příběh, který se nejlépe obsahem hodí k tématu expozice. Pokud projdete během cyklu Republika postupně všechna čtyři muzea, utvoříte si představu, jak takový rodinný život před 100 lety na Moravě vypadal.

Informace o pedagogických programech a prohlídkách, kontaktní místa a osoby:

Bonus

Pedagogové a vedoucí zájmových skupin obdrží při první návštěvě kteréhokoliv z programů  sběratelskou fotografii. Tu uschovají a za každý absolvovaný program jim do fotografie nalepíme portrét člena rodiny, jehož příběh skupina projde. Komu se podaří zkompletovat celou rodinu, obdrží od muzeí hodnotné knižní dary pro sebe a svou třídu/skupinu, které jim pomohou vědomosti dále rozvíjet. Jedná se o publikace vydané přímo k tématu výročí a výstavám.
Po zkompletování fotografii vyfoťte a odešlete na adresu: rederer@tmbrno.cz .
Odměnu si budete moci převzít osobně nebo vám ji můžeme doručit poštou.